– Wycieczka do Krosna

 Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie to miejsce, które w dniu 24 maja odwiedziły klasy 2A i 2B. 

Niewiarygodne, ile w ciągu trzech godzin o produkcji szkła dowiedzieli się nasi uczniowie. Program wycieczki był bardzo interesujący, ponieważ Centrum Dziedzictwa Szkła to jedyny obiekt w Polsce prezentujący świat szkła w nowoczesny i atrakcyjny sposób. Zwiedzanie rozpoczęliśmy w budynku głównym, gdzie przewodnik odkrywał przed nami tajniki produkcji szkła. Po zejściu na najniższe piętro muzeum uczniowie znaleźli się przy piecu hutniczym. Tutaj z bliska mogliśmy obserwować, z czego i jak powstaje szkło. Na naszych oczach powstała piękna świnka – skarbonka. Następnie wszyscy uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, gdzie każdy miał okazję stworzyć własną, unikatową pracę malowaną na szkle. Dzieci nanosiły przygotowane wcześniej wzory zwierząt, roślin lub postaci na szkło, a następnie powstałe kontury wypełniły farbami. W ten sposób powstały przepiękne szklane obrazy. Kolejną atrakcją było samodzielne wybicie pamiątkowego medalu ze szklanej surówki. Później uczniowie odwiedzili warsztaty obróbki i zdobienia szkła: grawerowania, malowania na szkle, produkcji witraży i szklanych figurek. Dodatkowo mieli okazję zobaczyć film prezentujący historię powstania huty szkła w Krośnie i innych podobnych obiektów w okolicy. Uczniowie zwiedzili również piwnice położone w zachodniej części krośnieńskiego rynku, gdzie mogli dokładnie przyjrzeć się, na czym polega kunszt artystów szkła. Tutaj dzieci miały możliwość zwiedzić interaktywne sale, poznać różnorodne właściwości i zastosowania szkła, uczestniczyć w eksperymentach i zabawach m.in. „zobaczyć rozgwieżdżone niebo”, poznać zasadę działania światłowodów czy kalejdoskopów. Wycieczka z pewnością na długo zapisze się w pamięci naszych uczniów.

 

Back to top