– Wycieczka do Krosna

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie to miejsce, które w dniu 5 maja 2023 r. odwiedziła grupa 44 uczniów naszej szkoły z klas I.

Program wycieczki był bardzo interesujący, ponieważ Centrum Dziedzictwa Szkła to jedyny obiekt w Polsce prezentujący świat szkła w nowoczesny i atrakcyjny sposób. W tym niezwykłym muzeum eksponaty można dotykać, obserwować, jak powstają, a nawet współtworzyć. Zwiedzanie rozpoczęliśmy w budynku głównym, gdzie przewodnik odkrywał przed nami tajniki produkcji szkła. Uczniowie znaleźli się przy piecu hutniczym, gdzie mogli obserwować, z czego i jak powstaje szkło. Następnie wszyscy uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, gdzie każdy miał okazję stworzyć własną, unikatową pracę malowaną na szkle. Kolejną atrakcją było samodzielne wybicie pamiątkowego medalu ze szklanej surówki. Później uczniowie odwiedzili warsztaty obróbki i zdobienia szkła: grawerowania, malowania na szkle, produkcji witraży i szklanych figurek. Dodatkowo mieli okazję zobaczyć film prezentujący historię powstania huty szkła w Krośnie i innych podobnych obiektów w okolicy. Uczniowie zwiedzili również piwnice położone w zachodniej części krośnieńskiego rynku, gdzie mogli dokładnie przyjrzeć się, na czym polega kunszt artystów szkła. Tutaj uczniowie mieli możliwość zwiedzić interaktywne sale, poznać różnorodne właściwości i zastosowania szkła, uczestniczyć w eksperymentach i zabawach m.in. „zobaczyć rozgwieżdżone niebo”, poznać zasadę działania światłowodów czy kalejdoskopów. Na zakończenie pobytu w Centrum uczniowie dokonali zakupu szklanych pamiątek.

Back to top