– Wizyta w Viseu

W dniach 13-17.06.2024 odbyło się pierwsze międzynarodowe spotkanie “MOSAIC: Mobilizing Our Strengths, Supporting All in Community” w Viseu w Portugali. Nauczyciele z Turcji, Polski, Włoch i Portugalii zgłębiali tajniki edukacji inkluzywnej oraz ustalali działania, które podejmą w swoich szkołach.

Pierwszego dnia podczas seminarium zaprezentowano idee edukacji włączającej, indywidulane podejście do rozwiązywania różnic między uczniami oraz strategie stosowane podczas lekcji.

W ciągu kilku dni mieliśmy okazję obserwować dobre praktyki trzech szkół z Portugalii. Gospodarze z Escola Secundária de Emídio Navarro pokazali, jak starają się zapewnić uczniom wszechstronną edukację, traktując jako priorytet różnorodność kulturową, zaangażowanie społeczne i współpracę międzynarodową. Odwiedziliśmy sale lekcyjne i mogliśmy porozmawiać z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Nauczyciele wspierają również uczniów z problemami wzroku poprzez zespół specjalistów. Mieliśmy możliwość wymiany doświadczeń z nauczycielem posługującym się językiem migowym oraz „dotknąć” alfabetu Braille’a. Naszą uwagę przykuły serdeczne i ciepłe relacje panujące w społeczności szkolnej.

Zostaliśmy zaproszeni również do Urzędu Miasta, gdzie przyjął nas kierownik wydziału edukacji I opowiedział o mieście oraz funkcjonowniu szkół.
Wizyta zakończyła się w szkole wspólnym tańcem, piosenką “We are the World” I niezwykle wzruszającym występem ucznia I nauczycielki.

Na długo w pamięci pozostaną wspólne popołudniowe i wieczorne rozmowy oraz zwiedzanie urokliwych zakątków Portugalii.

Back to top