– Mitologia i legendy Słowian

30 marca uczniowie klas 5 obejrzeli spektakl “Mitologia i legendy Słowian”, który

Narodowy Teatr Edukacji zaprosił nas do magicznego świata mającego swoje korzenie w Polsce sprzed Chrześcijaństwa, kiedy odpowiedź na trudne pytania dotyczące stworzenia świata czy sensu ludzkiego istnienia odnajdowano właśnie w mitologii, podaniach czy legendach. Przenieśliśmy się w te ciekawe czasy, kiedy Perun zakochał się w Juracie, gdy Piast Kołodziej starał się jak najlepiej wychować swego syna, gdzie Popiel i jego równie zła żona uciekali przed tysiącami myszy, Świat ludzi i Bogów przeplatają się ze sobą i wzajemnie na siebie oddziaływują.

Mitologia i Legendy Słowian to nie tylko ciekawy materiał fabularny pobudzający wyobraźnię i wzbogacający wrażliwość, ale przede wszystkim źródło wiedzy o przodkach, ślad naszej historii i tradycji. To istotny element kultury, o którą powinniśmy dbać i przekazywać następnym pokoleniom, aby zachować naszą narodową tożsamość. Współczesny młody człowiek często na słowo „mit” czy „legenda” nie reaguje zbyt entuzjastycznie, wierzę, że po obejrzeniu naszego spektaklu zmieni zdanie i odtąd chętnie będzie sięgał po tego typu literaturę.

Back to top