Dzień Dziecka
Wizyta w Polskim Radiu Rzeszów
Kornelia Woś, Emilia Bednarz, Maja Warzybok i Jakub Dyk odwiedzili siedzibę polskiego radia. Wywiad związany z obchodzonym Dniem Dziecka przeprowadził Mariusz Piątkiewicz. Uczniowie mogli podzielić się swoimi marzeniami, zdradzić pomysły na obchody swojego święta oraz pozdrowić kolegów, koleżanki i najbliższych. Niektórzy mieli okazję zapowiedzieć pogodę. To była niesamowita przygoda. Bardzo dziękujemy za zaproszenie, a Pani Dyrektor za wysłanie nas na Zamkową 3.
Chęciny dla młodych naukowców
Doświadczyliśmy wielu atrakcji o charakterze edukacyjnym w centrum naukowym Leonardo da Vinci, gdzie każde stanowisko w ciekawy sposób otwierało nas na ważne aspekty życia, np. ekologię czy fizjologię człowieka. Średniowieczny zamek w Chęcinach zaskoczył nas stromym podejściem i wspaniałymi widokami z basztowej wieży – mogliśmy sobie wyobrazić, jak trudno go było zdobywać! Podróż do przeszłości ułatwiały nam stroje rycerskie, w które niektórzy ochoczo się przebrali. Ważnym punktem wycieczki była wyprawa do klasztoru na Świętym Krzyżu, podczas której podziwialiśmy piękną Puszczę Jodłową i słuchaliśmy gawędy o przeszłości ziemi świętokrzyskiej. Wyprawę zakończyliśmy w zoo ,,Leśne zacisze”, które zaskoczyło nas możliwością podglądania wielu dzikich zwierząt w warunkach pełnej swobody, wśród leśnej zieleni, wśród której także my znaleźliśmy chwile zabawy i wytchnienia.
Bajeczni Adwokaci
Akcja ma celu upowszechnianie wśród dzieci wiedzy o zawodzie adwokata – oraz propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Pierwszoklasiści z uwagą wysłuchali czytanej przez gościa książki ,,Leśne sprawy Misia Adwokata”. Głównym wątkiem bajki są kłopoty, w które popada niesłusznie oskarżony Wilk. Przyjaciele Wilka zwracają się o pomoc do Misia, który niczym superbohater rusza na ratunek. Dzieci miały okazję nie tylko wysłuchać czytanej bajki, ale i dowiedzieć się, jakimi sprawami zajmuje się adwokat, jak wygląda i nazywa się jego strój, jak nazywa się miejsce jego pracy. Uczniowie zadawali też pytania, na które pani mecenas wyczerpująco udzielała odpowiedzi. Na zakończenie każde dziecko otrzymało zestaw ilustracji dotyczących książeczki do kolorowania oraz zakładkę do książki. Nie zabrakło też pamiątkowego zdjęcia. Bardzo dziękujemy za spotkanie.
Nasza grupa teatralna na Gali Jubileuszowej 25-lecia “Bajkowiska”
Uczniowie mogli obejrzeć występy laureatów, którzy zdobyli I miejsca.
“To już 25 lat gdy na scenie teatru występują uczniowie szkół podstawowych, by zaprezentować swoje zdolności aktorskie, taneczne i wokalne w Wojewódzkim Przeglądzie Małych Form Teatralnych „BAJKOWISKO”.
Puchar Sympatii Widzów dla Antoniny
Sukces Niny w konkursie historycznym
Z radością informujemy, że uczennica naszej szkoły, Nina z klasy IVb, zajęła zaszczytne trzecie miejsce w Międzynarodowym Konkursie IPN, poświęconym słynnemu misiowi Wojtkowi, który wraz z II Korpusem Polskim przemierzył długi i bohaterski szlak bojowy w walce z Niemcami podczas II wojny światowej. Dzielny miś nie tylko towarzyszył żołnierzom w ich tułaczce, ale i czynnie pomagał w boju, np. podczas bitwy o Monte Cassino.
Na konkurs napłynęło 250 prac z Polski, Szkocji, Niemiec, Belgii i Egiptu. Był on objęty patronatem honorowym Ambasady RP w Rzymie, Konsula Generalnego RP w Edynburgu, Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Serdecznie gratulujemy Ninie i życzymy dalszych sukcesów!
Wycieczka do Krosna
Niewiarygodne, ile w ciągu trzech godzin o produkcji szkła dowiedzieli się nasi uczniowie. Program wycieczki był bardzo interesujący, ponieważ Centrum Dziedzictwa Szkła to jedyny obiekt w Polsce prezentujący świat szkła w nowoczesny i atrakcyjny sposób. Zwiedzanie rozpoczęliśmy w budynku głównym, gdzie przewodnik odkrywał przed nami tajniki produkcji szkła. Po zejściu na najniższe piętro muzeum uczniowie znaleźli się przy piecu hutniczym. Tutaj z bliska mogliśmy obserwować, z czego i jak powstaje szkło. Na naszych oczach powstała piękna świnka – skarbonka. Następnie wszyscy uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, gdzie każdy miał okazję stworzyć własną, unikatową pracę malowaną na szkle. Dzieci nanosiły przygotowane wcześniej wzory zwierząt, roślin lub postaci na szkło, a następnie powstałe kontury wypełniły farbami. W ten sposób powstały przepiękne szklane obrazy. Kolejną atrakcją było samodzielne wybicie pamiątkowego medalu ze szklanej surówki. Później uczniowie odwiedzili warsztaty obróbki i zdobienia szkła: grawerowania, malowania na szkle, produkcji witraży i szklanych figurek. Dodatkowo mieli okazję zobaczyć film prezentujący historię powstania huty szkła w Krośnie i innych podobnych obiektów w okolicy. Uczniowie zwiedzili również piwnice położone w zachodniej części krośnieńskiego rynku, gdzie mogli dokładnie przyjrzeć się, na czym polega kunszt artystów szkła. Tutaj dzieci miały możliwość zwiedzić interaktywne sale, poznać różnorodne właściwości i zastosowania szkła, uczestniczyć w eksperymentach i zabawach m.in. „zobaczyć rozgwieżdżone niebo”, poznać zasadę działania światłowodów czy kalejdoskopów. Wycieczka z pewnością na długo zapisze się w pamięci naszych uczniów.
Dzień dobrych uczynków
W związku z powyższym Szkolny Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole dwie akcje:
- 19 maja (piątek) odbyło się głosowanie na najbardziej życzliwą osobę z klasy. Podczas tego dnia uczniowie, nauczyciele oddawali swój głos wrzucając go do skrzyneczki obok biblioteki szkolnej.
Najwięcej głosów uzyskali:
Ludwik B. kl. 5b
Weronika K. kl. 5a
Ignacy S. kl. 1b
- Szkolny konkurs – „Dobrych uczynków w naszej szkole/ klasie”
Zwyciężyła klasa 1 a.
Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny
MIĘDZYNARODOWY KONKURS KANGUR MATEMATYCZNY
Osoby wyróżnione w kategorii Żaczek (klasa 2 szkoły podstawowej)
maksymalnie można było uzyskać 105 punktów, laureat co najmniej 100 pkt, bardzo dobry 90 pkt, wyróżniony 73, 75 pkt
- Kordian W. kl. 1a (93, 75 pkt), bardzo dobry
Osoby wyróżnione w kategorii Maluch (klasa 3 szkoły podstawowej)
maksymalnie można było uzyskać 120 punktów, laureat co najmniej 111 pkt, bardzo dobry 97, 25 pkt, wyróżniony 73, 75 pkt
- Karol G. kl. 3b (93, 75 pkt), wyróżniony
- Dawid S. kl. 3b (80, 75 pkt), wyróżniony
- Aleksandra P. kl. 3a (80 pkt), wyróżniony
- Krystian K. kl. 3b (74 pkt),wyróżniony
Osoby wyróżnione w kategorii Beniamin (klasa 5 szkoły podstawowej)
maksymalnie można było uzyskać 150 punktów, laureat co najmniej 140 pkt, bardzo dobry 113, 75 pkt, wyróżniony 89, 75 pkt
- Maksymilian K. kl. 5b (117, 50 pkt), bardzo dobry
Zwrot książek i podręczników
Do 13.06.2023 uczniowie klas 1–8 będą oddawać wszystkie podręczniki. Jest to OSTATECZNY TEMIN.
Każda klasa będzie miała wyznaczoną godzinę, podczas której uczniowie będą proszeni do przyjścia z kompletem podręczników.
– W przypadku przewidywanej nieobecności ucznia w dniu oddawania przez klasę podręczników, prosimy o wcześniejsze ich dostarczenie do biblioteki.
– W przypadku zagubienia wypożyczonych książek (w tym podręczników) należy pilnie zgłosić ten problem nauczycielowi bibliotekarzowi! Można wysłać wiadomość na dziennik lub przyjść osobiście.
– Przypominamy, że oddawane do biblioteki podręczniki oraz książki powinny być w stanie nadającym się do powtórnego udostępnienia.
– Jeśli podręczniki lub książki zostały poplamione, zalane, pomięte, są niekompletne czy porysowane, należy zgłosić to do nauczyciela bibliotekarza. Proszę nie czekać do dnia zwrotu podręczników, tylko od razu zgłosić ten problem.
– Proszę o przejrzenie stanu podręczników do końca maja i ewentualne wykonanie lekkich napraw.
Zrób zdjęcie szczęścia
Z tej okazji Samorząd Szkolny ogłasza wyjątkowy konkurs fotograficzny dla dzieci, rodziców… Wydaje się, że wszyscy wiemy, jak wygląda radość, szczęście, ale czy tak łatwo jest to „uchwycić”? Spróbujcie, weźcie swoje aparaty, telefony i zróbcie zdjęcie obrazujące szczęście. Może to być wesoła zabawa, czas spędzony z koleżanką, kot śpiący w niesamowitej pozycji… Osoby zainteresowane konkursem dostarczają wydrukowane zdjęcie (w dowolnym formacie) do Pani Anety Brzostowskiej w nieprzekraczalnym terminie do 31.05.2023r.(środa). Zdjęcie na odwrocie powinno być podpisane (imię i nazwisko autora, klasa). Pamiętaj, jeżeli fotografujesz kogoś innego, musisz mieć jego zgodę(proszę ją dołączyć do zdjęcia).
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 1 czerwca, przewidziane nagrody.
Życzymy dobrej zabawy!
Samorząd Szkolny